Az ingatlanpiac jelenéről beszélhetünk, a jövő szinte ismeretlen
Nagyon eltérően, de hasonló kihívásokkal küzdenek az egyes ingatlanpiaci szereplők a járványhelyzet miatt. A néhány napja megrendezett Portfolio Property Investment Forumon az előadók felvázolták az ingatlanpiac lehetséges jövőbeni irányait, még ha arról nem is sokat tudhatunk.

A mostani pandémia a harmadik olyan változás 20 év alatt, ami meghatározó az ingatlanpiac életében is. Nagyon eltérően, de hasonló kihívásokkal néznek szembe az egyes szegmensek, miközben szerencsére működik a piac, ezt két nemrég eladott irodaház is igazolja – mondta a konferencia nyitó beszédében Noah Steinberg, a Wing elnök-vezérigazgatója és a RICS magyarországi elnöke.
Már látjuk a fényt az alagút végén, tette hozzá Spencer Levy, a CBRE szakértője, hiszen a kihívások mellett a bővülés is látszik: egyre több a befektető, több adásvétel zajlik és olyan országokból érdeklődnek a budapesti piac iránt, mint Szingapúr, Dél-Korea, illetve Európából is számosan – többek között a kedvező lokáció, illetve a hozamkörnyezet miatt.
Az ipari ingatlanpiac ma egyértelműen átvette a hotel és a retail eddigi domináns szerepét, bár a szereplők többsége további növekedést vár, egyesek szerint azonban 2021 nem lesz olyan erős, mint 2020. A lakópiacon egyfajta átrendeződés figyelhető meg, hiszen a fejlesztések kapcsán a központi részekről átterelődött a figyelem a város külső részei felé.
Az irodapiacon az alkalmazottak várhatóan visszatérnek dolgozni a munkahelyükre, és bár most 5-15 százalékos üresedést tapasztalhatunk, de a következő év végén már ez is stabilizálódhat. Egy másik fontos kérdés, hogy hogyan fognak átalakulni az irodaterek. A kiskereskedelem is gyorsan regenerálódhat, hiszen az emberek pénzt akarnak költeni, ezt hívják a retailpiac revansának. A hotelpiac van a legnehezebb helyzetben, ezen belül a belföldi utazás fog a leghamarabb magához térni, míg a nemzetközi turizmus 2023-ban már jól teljesíthet.
A járvány első hullámát átvészeltük, de vajon hogyan menjünk tovább?
Míg az előző krízis pénzügyi válság volt, a mostani nem az, hiszen van likviditás, így a kérdés az: milyen termékbe érdemes most befektetni, hangsúlyozta Kibédi Varga Lóránt, a CBRE Hungary ügyvezetője. Mindemellett most csak a jelenről beszélhetünk, hiszen a következő évekről szinte semmit sem tudunk. Az iroda- és a közösségi területek átértékelődnek, hiszen a home office mellett mindenkinek hiányzik egyfajta humán interakció. Amit a vállalatok most megspórolnak, annak egy részét a dolgozók otthon fizetik ki, így nem biztos, hogy minden visszatér a régi mederbe – magyarázta Dános Pál MRICS, a KPMG igazgatója.
Az e-kereskedelem nagyot ugrott az elmúlt időszakban, ennek ellenére a retail és a közösségi terek is vissza fognak jönni, nem is csak a vásárlás, sokkal inkább a közösségi élmény miatt. Jó hír, hogy van befektetői érdeklődés, rossz hír viszont, hogy sokkal inkább az opportunista befektetők irányából, de összességében bízom a gyors helyreállásban, mondta Gereben Mátyás MRICS, a CPI Hungary országmenedzsere.
A kivitelezési költségekben egy 10-12 százalékos árkorrekciót tapasztalunk. A jövő igényeiről viszont még elhamarkodott volna következtetéseket levonni, most még nem kell gyökeresen más alaprajzokban és teljesen új struktúrában gondolkodni, emelte ki Dr. Schrancz Mihály, a Property Market ügyvezető igazgatója. Irodapiaci szempontból csak akkor lehet hibrid megoldással (iroda+home office) költséget csökkenteni, ha a cégek átállnak a shared deskre, ami megint csak vitákhoz fog vezetni a munkavállalók oldaláról. A jövőben a minőségi iroda még jobban felértékelődik, növekedni fog az egy főre jutó irodaterület. Az lehet, hogy a vállalati területigények minimálisan csökkenni fognak, de közel sem 20-30 százalékkal, amiről a májusi előrejelzések szóltak.
Hosszú távon az alacsony kamatkörnyezet mellett fennmaradhat a jó befektetési környezet, a mostani takarékosság miatt a COVID-19 után akár még több pénz is lehet a nagyvilágban, ami felértékelheti az eszközöket is. A kivitelezésben akár 15-20 százalékos árkorrekciót is látunk, de megjelent az építőipar tisztulása is, mondta Tatár Tibor MRICS, a Futureal vezérigazgatója.
Mi lesz az irodapiacon?
Az irodapiacon valószínűleg hosszabb távon fog lecsapódni a jelenlegi helyzet, a lokáció, a minőség és a szolgáltatási kör fogja meghatározni az iroda iránti keresletet. A szállodák kapcsán most már optimistábbak a befektetői várakozások, továbbra is jó kondíciókkal lehet megállapodni a szállodákkal, akik általában hosszú távra terveznek. A retailben nemcsak bérlők és bérbeadók vannak, hanem látogatók is, akikre eddig talán kevésbé figyeltünk, emelte ki Ágházi Gyula MRICS, a Gránit Pólus vezérigazgatója.
A mostani helyzet újratervezést igényel, hiszen van egy bizonytalanság, keressük a lehetőséget, hogy hol segítsünk a bérlőknek, ami hosszú távon kamatozik. Nem gondolom, hogy lefelé indult a piac, a mi számaink nem ezt mutatják, jelezte Kalaus Valter MRICS, a VLK Cresa ügyvezető partnere.
Az építőipar lassulása például pozitívan hat a költségekre, túl nagy változásra azonban nem számítok, a mostani helyzet egyelőre úgy tűnik, hogy csak egy buktató az életünkben, de a pandémia az ingatlanpiac fundamentumait nem változtatja meg, változás helyett inkább igazodásra lesz szükség – mondta Kovács András, az Indotek Group értékesítési igazgatója.
A fő probléma a bizonytalanság, hiszen nem tudják a cégvezetők, hogy mire készüljenek. Az üresedési ráta 10-12 százaléknál tekinthető egészségesnek, így van még tér a piac flexibilitásának növelésére. A jövőben el fognak válni a jó termékek és a rossz termékek, akárcsak a jó bérbeadók és a rossz bérbeadók. Egy belvárosi telken például nem csökkenhet a bérleti díj, így az egyetlen út a színvonal emelkedése lesz. A rosszabb adottságú házaknál viszont most ki fognak esni a csontvázak – hangsúlyozta Salamon Adorján MRICS, az Eston International vezérigazgatója.
A korábbi válság tapasztalatai miatt most nem olyan rossz a helyzet, a mostani fejlesztési volumen felszívható. Ráadásul úgy tűnik, hogy a pandémia egy év alatt le fog zajlani, miközben egy fejlesztési terv legalább 3 évre szól, így ezt remélhetőleg át fogja hidalni a piac – hívta fel a figyelmet Schőmer Norbert MRICS, a Wing irodafejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettese. Mivel mindenki kivárásra játszik, kevesebb a tranzakció, a megüresedett területeket jóval kisebb merítésből kell most feltölteni, ami a verseny kiéleződéséhez vezet.
A bérleti díjakban elindultunk egy stagnálás vagy enyhe korrekció felé, az albérleti, másodlagos piaci lehetőségek most jóval nagyobb volumenben állnak rendelkezésre. Valóban nagyon rövid időre látunk csak előre, ami a tervezhetőség és az elköteleződés kapcsán is rányomhatja bélyegét a tranzakciókra a közeljövőben – összegezte a tapasztalatokat Simonyi Balázs MRICS, a CPI Hungary bérbeadási igazgatója.